En Jarl fylder 16
-
Visninger: 2053
Flaget skal hejses og der burde saluteres med 27 skud og råbes et ni-foldigt hurra på dagen hvor Jarl (Sindra Jarl) fylder 16 år.
Jeg har kendt Jarl siden 2011, hvor han var knap 3 år. Det er et sammensurium af tilfældigheder der har resulteret i den fascinerende rejse de seneste 13 år har været - de første år på vandreture i Island og siden 2013, med base i det danske. Rejsen er ikke slut endnu og når jeg kigger Jarl i øjnene, ligger der bag det aldrende og lidt slørede blik, stadig en lyst til livet og til de oplevelser der følger med.
Navnet Jarl kan føres tilbage til vikingetiden og var en norrøn betegnelse for personer, der var betroet høje embeder og som i rang stod lige under kongen. Sindra Jarl er i dag kongen - Jarlen - af Naskurstaðir og er min ældste hund til dato. Der er ingen tvivl om, at han er en gammel hund og at han viser tegn på alderdom. Samtidig er han stadig rask og rørig, er ikke på medicin, spiller op til hvalpe og unghunde, og går ikke af vejen for et 500 meter blodspor.
Som tidligere fortalt, hentede jeg Jarl til Danmark i December 2013. Planen var dengang, at han skulle bo et andet sted. Forskellige omstændigheder gjorde, at han kom tilbage og han har siden haft et godt liv med Naskur, sin mor Sindra, sin halvsøster Valkyrja, Valkyrjas barnebarn Sunna Hraun, kennelkatten MisSoffi, en masse hvalpe på vej til deres blivende familier, Bylur og Dögg, som begge har fået et helt særligt forhold til “Gamli Jarl”.
Det er fantastisk at tænke på, at Jarl indenfor det seneste år har imponeret både i rally- og i udstillingsringen. Han modtog sit første Sirius Stjerne diplom, Sirius Rally Begynder for kun et år siden, og på Islandsk Fårehundeklubs træf i juni 2023 blev Jarl bedømt som bedste Wizard - en titel han også opnåede i 2022 og i 2020. Wizard-klassen er for hunde der er fyldt 12 år og er indført for at de gamle hunde bedre kan komme til deres ret og vise alle, at de islandske fårehunde også tager sig godt ud når de er blevet grå om snuden.
Der er mange gode minder. Ud over dem fra hverdagen, er de bedste nok fra fjeldturene i Island inden Jarl kom til Danmark, og fra udstillingssæsonen 2022, hvor han på Islandsk Fårehundeklubs træf, udover at blive bedste Wizard for anden gang, samtidig blev 4. bedste hund af alle de ca. 100 deltagende hunde. Det var i øvrigt samme år, hvor dommeren på Norsk Islandshundeklubs 30 års jubilæumsudstilling fældede en tåre af glæde over at se en så gammel hund føre sig så flot i ringen.
Jarl har direkte afkom i Island, i Danmark og i USA, og er også på stamtavlen til flere lundehunde i det norske. Det fordi datteren Ísrima Ljúfa Loppa indgik i Norsk Lundehundeklubs krydsningsprojekt, som havde til formål at styrke den genetiske diversitiet og sundheden hos racen. Flere af de senere hvalpe er i dag indmønstret (godkendt) til avl i Lundehunderacen.
Minderne kommer rullende og jeg sidder med en stor klump i halsen - Kære Jarl, hjertelig tillykke med de 16 år. Jeg håber og tror på, at vi stadig har nogle gode rejser sammen.
Jarls adfærd og mentalitet sammenholdt med den meget store geografiske spredning af hvalpene fra de islandske kuld, betyder at han, gennem inseminering med frostsæd, stadig er tilgænglig for seriøse avlshenvendelser i ind- og udland. Han har HD-status B og er øjenlyst flere gange i Island og i Danmark uden anmærkninger. Jarl er unghundementalbeskrevet med et udmærket resultat i Island. Han er stadig i god fysisk form og er en mentalt sund hund. Han har en unik evne til at omgås stort set alt og alle og vender hellere bagenden til en sur hanhund end tager en kontrovers med samme. Historier om Jarl på Facebook - Andre artikler om Jarl på www.naskur.dk